Arıza İşlemleri

Sattığınız ürünlerin garantisi var mı ?


Evet sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma tarafından 2 (iki) yıl garanti altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır.

Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden yada kullanım kılavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servisi arayarak, garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. 

Performans Bisiklet'e gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

Siparişimdeki ürün bozuldu ne yapmalıyım?


Sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altında olup tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma ve yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır.

Arızalı ürününüzü faturası ve/veya garanti belgesi ile birlikte, size en yakın yetkili servise başvurmak sureti ile garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. 

Arızalı ürünlerinizi doğrudan size en yakın yetkili servise göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar (ort. 5 iş günü/ 1 hafta kazanırsınız). Eğer taramızdan giderilebilecek ve kullanıcı hatasından meydana GELMEYEN bir sorun mevcut ise, sorun derhal herhangi bir ücret talep edilmeden giderilecek ve tarafınıza bilgi verilecektir.
 

Yeni aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım?


Ambajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünler “arızalı yeni ürünler” sınıfına girer.

Yetkili servis ağı bulunan, yetkili servislerin kurulumunu yapması gereken ürünlerin değişimi, yine yetkili servisler tarafından yapılmaktadır.


Ambalajından arızalı çıkan yeni ürünleriniz için 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısı ile mutlaka isteğinizi ifade eden bir not ile birlikte ürünü göndermeniz gerekmektedir.

Tarafımıza ulaşan ürünler işlemin süresi, değişim ise tedarikçi fimanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin ve tarafımızdan yapılacak onarım süresine bağlı olarak değişmektedir. Performans Bisiklet sizi mağdur etmemek için tedarikçiler ve yetkili servislere gerekli baskıyı yaparak en kısa sürede işleminizi sonuçlandırmaya çalışacaktır. Eğer sorun tarafımızdan halledilebilecek birşey ise, zaten elimizden gelen en hızlı şekilde sorununuz giderilecektir.


Dikkat: Tarafımıza yapılacak bütün gönderilerin anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile yapılması gerekir.

* İade etmek istediğiniz ürününüzü tarafımıza göndermeden önce MUTLAKA bize iletişim formumuzu kullanarak bilgi verin.